Cukrzyca typu 1

ukrzyca typu 1 jest przewlekłą chorobą metaboliczną, w której ulegają uszkodzeniu komórki trzustki produkujące insulinę, w związku z czym początkowo występuje jej niedobór, a potem całkowity brak.

Insulina jest bardzo ważnym hormonem odpowiedzialnym za wzrost i rozwój każdego organizmu, dzięki niej możemy przyswajać nasze posiłki. Insulina umożliwia wnikanie glukozy do wnętrza komórek i tym samym obniża jej poziom we krwi.

Niestety, mimo ogromnego rozwoju medycyny, a dokładniediabetologii (tak nazywa się specjalizacja zajmująca się cukrzycą), nie ma jeszcze leku, który mógłby wyleczyć cukrzycę.

Ale jest za to insulina, prawdziwa ludzka insulina, otrzymywana drogą inżynierii genetycznej. Odpowiednie podawanie insuliny to próba odtworzenia pracy uszkodzonej trzustki.

Cukrzycę typu 1 nazywa się „insulinozależną”, bowiem od momentu zachorowania jedynym sposobem jej leczenia jest podawanie insuliny.

Oprócz insulinoterapii na leczenie cukrzycy typu 1 składa się prawidłowe odżywianie oraz odpowiedni wysiłek fizyczny. Dobre dopasowanie wszystkich elementów leczenia daje możliwość utrzymywania dobrych poziomów cukru we krwi, czyli dobrego wyrównania metabolicznego. A to daje ogromną szansę na dorosłe życie bez poważnych powikłań.

Leczenie cukrzycy w codziennym dniu to szereg czynności, które wykonuje się kilka lub nawet kilkanaście razy na dobę. Nazywa się tosamokontrolą.

Na samokontrolę składają się: badania poziomu cukru we krwi i ich interpretacja, podawanie odpowiedniej ilości insuliny, właściwe przygotowanie posiłków, przygotowanie się do podjęcia wysiłku fizycznego, prowadzenie dzienniczka samokontroli…

Dla prowadzenia efektywnej samokontroli kluczowe jest przede wszystkim, aby dobrze się jej nauczyć.

Im lepiej zrozumiesz cukrzycę, im więcej będziesz o niej wiedzieć, tym lepiej będziesz sobie z nią radzić.

Be the first to comment on "Cukrzyca typu 1"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*